Blomsterbutik Helsingborg GRÖNA KORGEN

Interflora-partnerflorist till din tjänst alla dagar i veckan

4.1/5 (23 omdömen)
Gröna korgen
Öppet idag 10:00-13:00
📍
Gröna korgen
Elinebergsplatsen 5, Helsingborg
Gröna korgen
Elinebergsplatsen 5, Helsingborg
Öppettider
10:00-18:00 Måndag
10:00-18:00 Tisdag
10:00-18:00 Onsdag
10:00-18:00 Torsdag
Stängt Fredag
10:00-13:00 Lördag
Stängt Söndag

Gröna korgen levererar dina blommor runt Helsingborg

En florist i Interflora-nätverket kan leverera dina blommor i dessa närliggande städer.

Buketter och blomsterarrangemang från Interflora-nätverket

Din blomsterbutik i Helsingborg

Gröna korgen bygger på sitt partnerskap med Interflora, det ledande nätverket för blomsterförmedling, för att garantera dig en förstklassig service.

Gröna korgen är en hantverksflorist belägen i Helsingborg. Med fokus på färskhet och kreativitet skapas varje blomsterarrangemang med omsorg för att följa med dina mest värdefulla stunder. Besök butiken eller beställ online för hemleverans samma dag.

Gröna korgen är en del av Interflora-nätverket, vilket garanterar blommor och växter av oklanderlig färskhet, personlig rådgivning och alltid punktliga leveranser.

Interflora-kundomdömen

4.1
23 verifierade omdömen

De har fått blommor eller växter levererade av Interflora

Fin bukett.

Fin bukett.

26/03/2026

Lätt att beställa och snabb leverans

Lätt att beställa och snabb leverans

13/04/2026

Fantastisk service och fantastisk bukett!

Det blev en fantastisk leverans med en fantastisk bukett, som inte bara var en bukett blommor, utan det blev ett konstverk. Min snart 90-åriga vän i Kristinehamn, som också är en helt fantastisk person, är helt betagen av blomsterarrangemanget. Det…

05/04/2026

Snabbt ,smidigt ,pålitligt

Snabbt,smidigt,pålitligt

16/05/2026

Urval av kundomdömen från Trustpilot. Se alla Interflora-omdömen på Trustpilot

Vanliga frågor om floristen Gröna korgen

Vilka är öppettiderna för Gröna korgen?

Öppettiderna för Gröna korgen visas på den här sidan. Beställning online är möjlig 24/7 — leveransen sker enligt floristens öppettider.

Hur kontaktar jag Gröna korgen?

Du hittar telefonnumret och adressen för Gröna korgen högst upp på sidan. Du kan också beställa direkt online.

Vilka tjänster erbjuder Gröna korgen?

Gröna korgen erbjuder ett brett utbud av blomsterarrangemang : buketter för vardag och fest, krukväxter, begravningsblommor, presentkort och företagsblommor.

Kan Gröna korgen leverera samma dag?

Ja, Gröna korgen erbjuder leverans samma dag för beställningar lagda före kl. 14 på vardagar.

Vilket leveransområde täcker Gröna korgen?

Leveranszonen för Gröna korgen visas på sidan. Den täcker vanligtvis staden och dess närliggande områden. För specifika postnummer, kontrollera direkt med floristen.

Är Gröna korgen en certifierad Interflora-florist?

Ja, Gröna korgen är en officiell partnerflorist i Interflora-nätverket. Det innebär en kvalitetsgaranti, leveranspålitlighet och tillgång till Interfloras hela sortiment.

Kan jag återlämna blommor om jag inte är nöjd?

Interflora garanterar färskhet och kvalitet på alla buketter. Om du inte är nöjd med din leverans, kontakta Gröna korgen direkt eller Interfloras kundservice för en tillfredsställande lösning.

Blomstrande inspiration