De gick vidare till SM 2016

Den 12 september i Göteborg och 10 oktober i Stockholm hölls de två kvartävlingarna inför SM i Blomsterbinderi 2016. Från de två kvaltävlingarna tog sig 12 seniorer och 12 juniorer tog sig vidare till finalen som kommer att hållas under mässan Nordiska Trädgårdar på Stockholmsmässan.

Florister från hela Sverige och med olika tävlingserfarenhet deltog i de två deltävlingarna. 12 seniorer och 12 juniorer tog sig vidare till finalen som kommer gå av stapeln i april 2016.

Första tävlingsuppgiften var Mitt blomstrande paraply och det andra var "Innovativt , nytänkande begravningsbinderi". För båda tävlingsuppgifterna fick endast det tilldelade materialet användas och det sist nämnda arbetet skulle hålla sig i minst 24 timmar.

Stockholm

Debutantklassen
1. Linnea Davidsson, Blomsterverkstaden & Nya Rum, Sala
2. Therese Scott, Fröken knopp, Norrtälje
3. Linda Wahldén, Söderblommor, Malmö
4. Therese Törnlind, Blomsterverkstaden & Nya Rum, Sala
5. Elina Björkman, Mästerblomman, Västerås
6. Emelie Sondell, Blomsterhörnan, Stockholm

Seniorklassen
1. Sofie Danielsson, Floristkompaniet, Stockholm
2. Hanna Eriksson, Floristkompaniet, Stockholm
3. Charlotte Gibeck, Hjortensbergs blommor i Nyköping
4. Maria Wahlgren, Norrmälarstrands blommor, Stockholm
5. Sten Vasseur, Grand Hôtel, Stockholm
6. Margareta Kronman, Mästerblomman, Västerås

Göteborg

Debutantklassen
1. Sissel Willbro, Fröken Blomma Göteborg
2. Anna Tomsen, Blomstertid Jönköping
3. Martina Johansson, Asta Blommor i Växjö
4. Lotta Samuelsson, Gretas Blommor Vetlanda
5. Cajsa Johansson, Blomstrande Design Malmö
6. Linnéa Johansson, Falkenberg

Seniorklassen
1. Lina Suppstiks, Prinsgatans blommor Göteborg
2. Hanna Björklund, Gretas Blommor Vetlanda
3. Oscar Mikael Nilsson, Stilfloristen Linköping
4. Mats-Ola Andersson, Blomsterhandeln Mats-Ola Andersson, Kristianstad
5. Heidi Mikkonen, Blomsterhandeln Mats-Ola Andersson, Kristianstad
6. Elin Jakobsson, Blomsterhandeln Mats-Ola Andersson, Kristianstad